Przejdź do głównej zawartości

Polecane

PRZEPRASZAM CIĘ SYNKU

Przepraszam Cię synku, jeżeli w którymś momencie swojego życia zawinię jako matka.
Poddam się, nie podołam. Przepraszam, jeżeli kiedyś nie stanę po Twojej stronie, jeżeli się pomylę. Jeżeli Cię skrzywdzę.
Wierz mi, że zrobię wszytko co w mojej mocy, by być dla Ciebie zawsze opoką. By być osobą, do której zawsze będziesz wracał, do której będziesz mógł się zwrócić w każdym momencie swojego życia.
Jeżeli nie znajdziesz w moich ramionach ukojenia – przepraszam.

Przepraszam Cię synku za wszystkie dni, momenty, w których nie dawałam sobie rady z macierzyństwem. W których czułam się słaba, bezsilna, w których wmawiałam sobie, że nie jestem warta, by być Twoją matką.
Przepraszam za wszelkie zwątpienia. Wynikały one z wielkiej miłości do Ciebie... chciałam być perfekcyjna, móc być dla Ciebie najlepszą matką, jaką możesz sobie tylko wymarzyć. Chciałam dać Ci wszystko co najlepsze, zapominając, że bycie najlepszym nie zawsze oznacza bycie szczęśliwym..

Przepraszam Cię synku, jeżeli w którym momencie …

CZY WARTO OBCHODZIĆ ŚWIĘTA BOŻEGONARODZENIA NA EMIGRACJI?
Święta Bożego Narodzenia nie dla wszystkich są synonimem ozdobionej choinki, wspólnie śpiewanych kolęd czy wieczoru spędzonego razem z rodziną przy Wigilijnym stole. I myślę, że niemal każdy emigrant wie, o czym mowa. Bo o ile zdobycie choinki nie stanowi dla nas problemu, o tyle Święta spędzone w gronie rodzinnym niejednokrotnie stają się dla nas niespełnionym marzeniem.

Czy jest sens obchodzić Święta na obczyźnie, jeżeli nie możemy spędzić ich z najbliższymi? Czy warto ubierać choinkę, jeżeli nie będziemy mieli z kim dzielić się jej widokiem? Czy gotowanie wigilijnych potraw nie jest marnowaniem czasu, jeżeli przy stole zabraknie naszych rodziców, rodzeństwa, dziadków?

Niejednokrotnie zadawałam sobie tego typu pytania. I choć nigdy nie byłam całkiem samotna, bo mieszkam z mężem (teraz jeszcze dodatkowo z synkiem), to nieraz zastanawiałam się nad sensem obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Bo wiadomo, nie ma przy nas bliskich. Bo nie nie ma z kim podzielić się opłatkiem, poza małżonkiem. Bo oboje pracujemy do późna w Wigilię i czasami również w pierwszy dzień Świąt. A i często brakuje planu, pomysłu na organizację i ich przygotowanie. Wiadomo - grudzień, wszędzie busy, centra handlowe, w których pracowałam, wypełnione po brzegi. I kiedy znaleźć czas na lepienie pierogów, jeżeli od rana do wieczora spędza się dzień w pracy? I czy jest sens kupna choinki skoro wynajmujemy pokój i miejsca brak na jej przechowywanie, więc w ostateczności zaraz po Świętach wyląduje w koszu?

Co roku nachodziły mnie te same wątpliwości. I nie raz wylałam tonę łez, bo tęskniłam za rodziną, za śniegiem, za polskimi Świętami. I byłam zła i wściekła, na siebie, na męża, na tą całą emigrację. Praca wykluczała urlop w okresie świątecznym, ceny biletów również nie zachęcały do wyjazdu. Ale mimo wszystko, mimo pewnego rodzaju pustki, zawsze organizowałam Święta Bożego Narodzenia. I co roku kupowałam choinkę i ją przystrajałam. Nie mogliśmy spędzać Świąt z rodziną więc wytworzyliśmy swoje własne tradycje. I nigdy nie zabrakło opłatka i sianka pod obrusem.

Dlaczego to robiłam? Być może trochę na siłę starałam się poczuć, choć namiastkę polskich Świąt. By nie zapomnieć, by nie zobojętnieć, by nie czuć się maszyną jedynie do zarabiania pieniędzy. Bo przecież miałam przy sobie najważniejszą osobę.

W tym roku 24 grudnia nakryje stół białym obrusem. Przygotuje czerwony barszcz, rybę, pierogi i gołąbki. Upiekę sernik i makowiec. Włożę pod choinkę pięknie zapakowane prezenty. Włączę kolędy. Zapalę świeczkę o zapachu jabłka z cynamonem. I będziemy rozkoszować się magią Świąt w naszym własnym, polsko-angielskim wydaniu.

A czy warto? Czy nie oszukuje samą siebie? Nie wiem. Wiem, że przeglądając stare zdjęcia z uśmiechem wspominam każde Święta spędzone w Wielkiej Brytanii. I choć bez rodziny, bez śniegu, bez kolędników to każde z nich miało w sobie odrobinę świątecznej magii, którą udawało mi się dla nas zapewnić....


Jeżeli spodobał Ci się mój tekst zapraszam do przeczytania innych. Zachęcam również do pozostawienia śladu w postaci komentarza lub polubienia mojego Fan Page na Facebook :) Pisanie artykułów zajmuje mi sporo czasu. Pokażcie się, żebym wiedziała, że jesteście ze mną! :)

Pozdrawiam serdecznie
Emigrantka na zachodzie
 Photo by Evelin Horvath on Unsplash

Komentarze

 1. Oczywiście, że warto ! Ja kocham Boże Narodzenie ❤️ .. Teraz, gdy mamy już dwójkę dzieci, to dla nich staramy się stworzyć tą magię i cudowne wspomnienia na całe życie. Ściskam ciepło i życzę wspaniałych chwil ❤️🎄💖🎀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Ściskam mocno i życzę Wesołych Świąt :)

   Usuń
 2. Ja wyemigruję już niebawem z mężem i synkiem (obecnie 16 miesięcy), będziemy się starać przyjeżdżać na święta do Polski, ale wiadomo, jak to czasami w życiu bywa... Ze względu właśnie na malucha będę ubierała choinkę i próbowała obchodzić święta za granicą ;) Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt! Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również pozdrwiam :) Ściskam mocno i życzę Wesołych Świąt :)

   Usuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty