Przejdź do głównej zawartości

Polecane

O powrocie do Polski słów kilka (tych mniej optymistycznych)

Rok temu żegnałam się z angielskim niebem. Piłam ostatnią kawę ze znajomymi w Pret A Manger. Odwiedzałam zachłannie ulubione miejsca. Pakowałam się i czekałam na lepszy czas w nowym domu - w Polsce.
To był dziwny rok. Nie gorszy ani nie lepszy niż poprzednie. Będąc jeszcze w UK, wyobrażałam sobie życie w Polsce, jako jedne wielkie wakacje. Rzeczywistość, jak zwykle, okazała się inna. Szczerze mówiąc, większość czasu upłyneła nam na chorobach, pobytach w szpitalach, kwarantannach. Od marca praktycznie jesteśmy więźniami swojego domu. Mało zwiedzaliśmy, niewiele mieliśmy okazji na całkowity luz. Ten rok był dla nas wielkim wyzwaniem i nie wszystko przebiegało, tak jak sobie to zaplanowaliśmy. W tym artykule chciałbym skupić się na tych negatywnych zmianach, które nastąpiły w naszym życiu. Nie myślcie jednak, że żałuję powrotu do ojczyzny. Jest wręcz przeciwnie. Pokochałam życie w Polsce od nowa. Jednak ta miłość jest dojrzalsza, bardziej świadoma. Mimo, że już nie zamieniłabym życia w Po…

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI W UK / MATERNITY ALLOWANCE


STATUARY MATERNITY PAY AND MATERNITY ALLOWANCE

W Wielkiej Brytanii zasiłek macierzyński jest wypłacany przez pracodawcę badź przez JobCentre, czyli odpowiednik polskiego Urzędu Pracy.
Zasiłek wypłacany przez pracodawcę nosi nazwę Statuary Maternity Pay (SMP), natomiast przez JobCentre Maternity Allowance. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji o Statuary Maternity Pay zapraszam do mojego wcześniejszego postu :). Jeżeli nie kwalifikujesz się do otrzymania Statuary Maternity Pay, ani Maternity Allowance możesz starać się o Employment and Support Allowance.

MATERNITY ALLOWANCE

Maternity Allowence jest zazwyczaj wypłacane:
- dla kobiet, które są zarejestrowane jako self-employed,
- dla kobiet, które w krótkim czasie przed porodem zostały bezrobotne,
- dla kobiet pracujących dla agencji pracy,
- dla kobiet, które są zatrudnione, lecz nie kwalifikują się do Statuary Maternity Pay (więcej na ten temat przeczytasz tu: http://www.emigrantkanazachodzie.pl/2018/01/urlop-macierzynski-w-wielkiej-brytanii.html
Istotną różnicą pomiędzy Statuary Maternity Pay a Maternity Allowance jest, fakt, iż o ile w Statuary Maternity Pay musisz jedynie poinformować swojego pracodawcę o planowanym urlopie macierzyńskim i przedłożyć mu MATB1, o tyle, by ubiegać się o Maternity Allowance musisz wypełnić i wysłać wniosek do odpowiedniego urzędu.


Maternity Allowance nie wpłynie na Twój tax credits, ale może mieć wpływ na wysokość otrzymywanych benefitów: Council Tax Reduction, Housing Benefit, Employment and Support Allowance, Income Support, Jobseeker's Allowance (JSA), bereavement benefits, Carer's Allowance.

Wniosek o Maternity Allowance (wypłacanego przez Job Centre) możesz złożyć po 26 tygodniu ciąży. Zasiłek zostanie Ci wypłacony nie wcześniej niż 11 tygodni przed planowaną datą porodu. Najpóźniej możesz składać wniosek o Maternity Allowance  3 miesiące od  dnia, w którym powinnaś otrzymać Maternity Allowance. Sama podejmujesz decyzję, kiedy chcesz aby zasiłek zaczął być wypłacany. Istnieja jednak pewne wyjątki:
- zasiłek nie może być Ci wypłacony, jeżeli wciąż jesteś zatrudniona lub pracujesz jako self-emloyed,
-pobierasz Statuary Sick Pay.
Jednym słowem, jeżeli pracujesz, zasiłek Maternity Allowance przysługuje Ci od dnia, kiedy zaczyna się Twój urlop macierzyński.  Jeżeli natomiast planujesz swój urlop macierzyński 4 tygodnie przed planowaną datą porodu i w tym czasie przejdziesz na zwolnienie chorobowe z przyczyn powiązanych z ciążą, wtedy urlop macierzyński rozpocznie się pierwszego dnia Twojego chorobowego.

Kwota zasiłku oraz jego długość zależy od Twojej sytuacji zawodowej (możliwe są trzy opcje: pierwsza opcja - 140.98 funtów lub 90% średnich zarobków przez 39 tygodni, druga opcja – 27 funtów przez 39 tygodni, trzecia opcja 27 funtów przez 14 tygodni).
Jeżeli:
- jesteś zatrudniona jako "employee", ale nie możesz otrzymać Statuary Maternity Pay,
- jesteś self-emloyed i płacisz Class 2 National Insurance,
- jeżeli niedawno przestałaś pracować,
Dodatkowo w ciągu 66 tygodni przed datą urodzin Twojego maleństwa:
- byłaś zatrudniona lub samozatrudniona przez okres 26 tygodni,
- zarabiałaś minimum 30 funtów tygodniowo przez minimum 13 tygodni kwalifikujesz się do opcji number 1 :). Możesz otrzymać 140.98 funtów tygodniowo lub 90% Twoich średnich zarobków, w zależności od tego, która kwota jest mniejsza. A więc, jeżeli zarabiasz więcej niż 140.98 tygodniowo, uzyskasz 140.98 funtów tygodniowo. Jeżeli zarabiasz mniej niż podana kwota, Twój zasiłek będzie wynosił 90% Twoich tygodniowych zarobków.
W praktyce wygląda to tak, że w ciągu 16 miesięcy od daty porodu, musisz mieć przepracowane minimum 26 tygodni i musisz zarabiać przynajmniej 30 funtów przez okres 13 tygodni, z tym, że tygodnie nie muszą być łączne. W sytuacji, w której stracisz pracę wciąż przysługuje Ci Maternity Allowance, jeżeli spełniłaś wyżej wymienione warunki. Jeżeli jesteś self-employed, aby uzyskać Maternity Allowance musisz przez minimum 13 tygodni w przeciągu ostatnich 66 tygodni, przed porodem płacić Class 2 National Insurance

Istnieje również możliwość otrzymania zasiłku macierzyńskiego w wysokości 27 funtów przez 39 tygodni, jeżeli:
- jesteś self-employed i nie spełniasz warunków, by uzyskać wcześniej opisywaną kwotę Maternity Allowance (jeżeli nie masz opłacone Class 2 NI przez 13 tygodni).

Trzecią opcją Maternity Allowance jest 27 funtów przez 14 tygodni, które przysługują, jeżeli:
- jesteś zamężna lub pozostajesz w związku partnerskim,
- jeżeli nie jesteś zatrudniona ani nie jesteś zarejstrowana jako self-employed,
- jeżeli pomagasz w biznesie swojemu małżonkowi lub partnerowi,
- jeżeli pomagasz w biznesie bezpłatnie,
- jeżeli Twój małżonek lub partner jest zarejstrowany jako self-emloyed i płaci Class 2 National Insurance,
- nie kwalifikujesz się do Statuary Maternity Pay albo pełnej kwoty Maternity Allowance.
 
MARERNITY ALLOWANCE CALM (MA1)
 
Aby aplikować o Maternity Allowance musisz wypełnić MA1 formę, którą możesz znaleźć na stronie Gov.uk (pod artykułem zapodam link :)
Wraz z wnioskiem musisz dołączyć następujące dokumenty:
- potwierdzenie Twoich zarobków, np. Orginalne Payslips (możesz sobie wybrać jakiekolwiek payslipy z ostatnich 66 tygodni, w których masz wysokie zarobki, sprzed planowaną datą porodu. Potrzebujesz potwierdzenie dochodu 13 tygodni. Jeżeli wypłatę masz co tydzień, wysyłasz 13 payslipów, jeżeli miesięcznie 4 payslipy.) Istotne jest, iż payslips muszą byc orginalne, nie mogą to być kopie. Jeżeli otrzymujesz payslips droga elektroniczną, dobrze by było, gdybyś uzyskała podpis lub pieczątkę Twojego pracodawcy na wydrukowanych payslipach.
- potwierdzenie przewidywanej daty porodu. Możesz wykorzystać list od położnej lub doktora, lub MATB1 Form, którą możesz uzyskać na standardowym spotkaniu z położną,
- formę SMP1, którą powinien dać Ci Twój pracodawca, jeżeli z jakiegoś powodu nie kwalifikujesz się do Statuary Maternity Pay.


Jeżeli spodziewasz się bliźniaków, kwota wypłacanego zasiłku będzie taka sama jak przy jednym dziecku.

Jeżeli jesteś upoważniona do pobierania Maternity Allowance musisz zgłosić do JobCentre wszelkie zmiany w Twojej sytuacjii, takie jak:  
- urodziłaś dziecko przed okresem, który wybrałas jako początek Twojego zasiłku,
- w czasie pobierania zasiłku rozpoczełaś pracę lub działalność gospodarczą,
- w czasie pobierania zasiłku bierzesz udział w biznesie swojego partnera lub męża,
- w czasie pobierania zasiłku zaczełaś pobierać zasiłek macierzyński od pracodawcy (Statuary Maternity Pay),
- opuściłaś Wielką Brytanię,
- zostałaś aresztowana.
Prawo angielskie dopuszcza pracę podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego jedynie przez okres 10 dni. Sa to tzw. Keeping in Touch (KIT) days.

Najwcześniej możesz się starać o Maternity Allowence 14 tygodni przed planowaną datą porodu.
Maternity Allowance Calm można pobrać online ze strony GOV. UK. Możesz ją wypełnić online a następnie wydrukować lub najpierw wydrukować, a następnie wypełnić długopisem. 
W tym poście pokażę wam krok po kroku jak wypełnić formę. Przyjęłam sytuację kobiety pracującej Full-Time, która wypłatę dostaje co miesiąc, jednak nie kwalfikuje się do SMP, ponieważ w okresie, który bierze się pod uwagę do obliczenia SMP była na zwolnieniu chorobowym. Jej przewidywany termin porodu to 02/08/2017.

 
Part 1.
Na pierwszej stronie standardowo wypełniamy swoje dane osobowe.
 

Part 2.
a. W punkcie a musimy wpisać datę , która rozpoczyna 15-ty tydzień, od dnia planowanego porodu. Znajdziemy ją w tabelce, dołączonej do niniejszej formy . W tabelce zaznaczyłam wskaźniki na kolor żółty. Najpierw musimy odszukać datę planowanego porodu (pierwsza kolumna), a następnie przepisać datę z czwartej kolumny.
b. W drugim punkcie wskazujemy czy w podanym wyżej czasie pracowałyśmy.
c. Jeżeli odpowiedziałyśmy twierdząco w punkcie b, to następnie w punkcie c zostałyśmy poinformowane, że może nam przysługiwać SMP i powinnyśmy zwrócić się do naszego pracodawcy. W naszym przypadku wiemy, że nie kwalifikujemy się do SMP i znamy powód (niewystarczające zarobki)

 

Part 3.
a. W punkcie a spisujemy z tabelki tydzień, w którym zawarta jest nasza data porodu.
b. Następnie spisujemy datę z kolumny drugiej i trzeciej (początek i koniec Test Period). Test Period jest to okres 66 tygodni.
c. W punkcie c. musimy odpowiedzieć na pytanie, czy w czasie Test Period byśmy zatrudnione.

 

Part 4.
W punkcie a musimy zawrzeć dane adresowe, numer telefonu naszej firmy. Datę rozpoczęcia pracy oraz nasz numer employee (możemy go znaleźć na payslip).
W punkcie a jest również rubryka, która pozostawiłam pustą. Podaje się w niej datę zakończenia pracy u danego pracodawcy. (jeżeli odeszłyśmy z pracy).
b. Zaznaczamy jak często dostajemy wypłatę.
c. Punkt c. wypełniamy gdy już nie pracujemy dla danej firmy.

 

Part 8.
Odnosi się do wyjazdów za granice podczas trwania Test Period. W naszym przypadku, wyjeżdżałyśmy za granicę (do Polski), jednak tylko i wyłącznie na urlopy. Nie podejmowałyśmy w tym czasie w Polsce żadnej pracy więc nasza odpowiedź brzmi "Nie".

 

Part 9. 
Odnosi się do pobieranych Benefitów. Przyjmujemy, że nie pobieramy żadnych benefitów.

 

Part 10.
Określamy jak często chcemy otrzymywać Maternity Allowance (co dwa, czy co 4 tygodnie). Następnie wpisujemy dane naszego banku.

 

Part 11.
Wpisujemy wszelkie informacje, które naszym zdaniem są ważne i Job Centre powinien o nich wiedzieć. W naszym wypadku pozostawiamy pustą stronę.

 

Part 12.
Wskazujemy dokumenty, które dołączamy do formy. Każdy musi wysłać MATB1 w oryginale. Jeżeli zdarzy się, że wasz pracodawca zgubi waszą formę, jak to np. miało miejsce w moim przypadku, bez problemu możecie uzyskać jeszcze jeden egzemplarz od położnej. Jeżeli nie kwalifikujesz się do SMP pracodawca musi Ci dać wypełnioną formę SMP1, którą również załączasz w piśmie. Na koniec musisz wysłać payslips. W naszym przypadku będzie to 4 paysliy, ponieważ dostawałyśmy miesięczne wypłaty.
Na następnej stronie Part 12. Declaration wpisujemy datę oraz składamy podpis ręczny, już po wydrukowaniu formy.

Proszę zauważyć, że pominęłam kilka stron wniosku, które nie dotyczą naszej sytuacji zatrudnienia. Jeżeli jesteśmy zatrudnione jako "employee" pomijamy strony odnoszące do pracowników agencyjnych, samozatrudnionych i odwrotnie.

Co robimy dalej z wypełnioną formą?
Wysyłamy wszystkie dokumenty wraz z formą na podany niżej adres (Part 13).

 

A następnie czekamy na odpowiedź i pieniążki na koncie :) Powinnaś otrzymać decyzję w ciągu 24 dni.Jeżeli dostałaś odmowną decyzję i nie kwalifikujesz się do otrzymania Maternity Allowance, Twoje podanie o MA, zostanie automatycznie przekierowane jako wniosek o Employment and Support Allowance.


Przydatne linki
https://www.gov.uk/government/publications/maternity-allowance-claim-form

Jeżeli artykuł Ci się podobał zapraszam do przeczytania innych.
Na przykład tego: http://www.emigrantkanazachodzie.pl/2018/01/maternity-for-agency-workers-urlop.html
Będę również wdzięczna za wszelkie komentarze.

Nie zapomnij odwiedzić mnie na facebooku :)
https://www.facebook.com/Emigrantka-na-zachodzie-155562471834183/

Komentarze

  1. Bardzo pomocna treść. Chciałam jednak zapytać o te "3 miesiące od dnia, w którym powinnaś otrzymać Maternity Allowance". To znaczy, że 3 miesiące po tym czasie czy przed tym czasem?
    Bo jeśli przed to się nie wyrobię...

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty