Przejdź do głównej zawartości

Polecane

O powrocie do Polski słów kilka (tych mniej optymistycznych)

              Rok temu żegnałam się z angielskim niebem. Piłam ostatnią kawę ze znajomymi w Pret A Manger. Odwiedzałam zachłannie ulubione miejsca. Pakowałam się i czekałam na lepszy czas w nowym domu - w Polsce.      To był dziwny rok. Nie gorszy ani nie lepszy niż poprzednie. Będąc jeszcze w UK, wyobrażałam sobie życie w Polsce, jako jedne wielkie wakacje. Rzeczywistość, jak zwykle, okazała się inna. Szczerze mówiąc, większość czasu upłyneła nam na chorobach, pobytach w szpitalach, kwarantannach. Od marca praktycznie jesteśmy więźniami swojego domu. Mało zwiedzaliśmy, niewiele mieliśmy okazji na całkowity luz. Ten rok był dla nas wielkim wyzwaniem i nie wszystko przebiegało, tak jak sobie to zaplanowaliśmy. W tym artykule chciałbym skupić się na tych negatywnych zmianach, które nastąpiły w naszym życiu. Nie myślcie jednak, że żałuję powrotu do ojczyzny. Jest wręcz przeciwnie. Pokochałam życie w Polsce od nowa. Jednak ta miłość jest dojrzalsza, bardziej świadoma. Mimo, że już nie za

WRACASZ DO PRACY PO URLOPIE MACIERZYŃSKIM? SPRAWDŹ JAKIE PRAWA CI PRZYSŁUGUJĄ! WIELKA BRYTANIANadchodzi ten dzień. Nie czekałaś na niego. Miałaś nadzieję, że nigdy nie nastąpi. A jednak. Czas wstać rano z łóżka i udać się do pracy. Zostawić śpiące słodko maleństwo i wrócić na etat. Urlop macierzyński niestety nie może trwać wiecznie. Zanim jednak przekroczysz próg swojej firmy, warto zapoznać się z prawami, które Ci przysługują.

Urlop macierzyński w Wielkiej Brytanii może trwać 52 tygodnie. Dzieli się na dwa okresy, które trwają 26 tygodni każdy:
1.Ordinary Maternity Leave,
2. Additional Maternity Leave.
Zasiłek macierzyński, wypłacany zarówno od pracodawcy (Statuary Maternity Pay), jak i Job Centre (Maternity Allowance) jest płatny jedynie przez 39 tygodni.

Jeżeli zdecydujesz się wrócić do pracy wcześniej niż po 52 tygodniach, powinnaś przynajmniej 8 tygodni przed powrotem poinformować o tym swojego pracodawcę. Najlepiej na piśmie. Takiego obowiązku nie ma, gdy zdecydujesz się wziąść całość urlopu.

Warto wiedzieć, że jeżeli wrócisz do pracy po 26 tygodniach masz prawo wrócić na wcześniej zajmowane stanowisko. Natomiast w sytuacji, gdy Twój urlop trwa dłużej niż 26 tygodni pracodawca może przydzielić Ci inną pozycję. Jest to jedynie uzasadnione w wyjątkowych sytuacjach, np. Twoje wcześniej zajmowane stanowisko już nie istnieje. Nowe miejsce pracy musi jednak być na bardzo podobnych warunkach niż te wcześniejsze (łącznie z warunkami finansowymi).

CHILD-FRIENDLY WORKING HOURS
Często matki, po urlopie macierzyńskim decydują się wrócić do pracy, na pół etatu, by móc naprzemiennie z ojcem opiekować się dzieckiem. W takiej sytuacji musisz złożyć pisemną prośbę do swojego pracodawcy o ustanowienie dla Ciebie nowych godzin pracy.
Każdy pracownik o statusie "employee" ma prawo do złożenia wniosku o tzw. "Flexible Hours", jeżeli:
- jest zatrudniony u swojego pracodawcy przynajmniej przez okres 26 tygodni,
- nie składał podania o zmianę godzin pracy w ciągu ostatniego roku.
Będą na urlopie macierzyńskim, jesteś traktowana, jak pełnoprawny pracownik, a więc czas spędzony na macierzyńskim, liczy się jako okres zatrudnienia.
W swoim wniosku możesz prosić o zmianę: godzin pracy, czasu pracy, dni w tygodniu, w których chcesz pracować oraz miejsca pracy (część obowiązków możesz np. wykonywać w domu).

Pracodawca ma obowiązek rozpatrzenia Twojej prośby. Może ci odmówić przydzielenia nowych godzin pracy, jedynie z przyczyn natury biznesowych, takich jak:
- niesie to za sobą nowe koszty,
- może mieć negatywny wpływ na potrzeby klientów,
- pracodawca nie jest w stanie zreorganizować pracy w firmie,
-  pracodawca nie jest w stanie zatrudnić dodatkową osobę,
- pracodawca nie jest w stanie zapewnić ci pracy w podanych przez Ciebie godzinach.

Podanie o zmianę godzin pracy (child-friendly working hours) powinno zawierać:
- informację, że starasz się o "flexible work",
informację, jaki wymiar godzin Cię interesuje,
- opisać, jaki wpływ Twoje nowe godziny pracy mogą mieć na działalność firmy i Twoich współpracowników,
- informację czy wcześniej składałaś wniosek o Flexible Hours,
- Twój podpis oraz datę.
(Wzór podania zamieszczam na końcu artykułu.)

Wniosek o nowe godziny pracy możesz wysłać listem, faksem lub e-mailem. Pamiętaj, aby zatrzymać kopię. Po jego otrzymaniu pracodawca powinien zaaranżować dla was spotkanie, by omówić wszelkie kwestie.

Co zrobić w sytuacji, gdy pracodawca odmówi Ci Flexible Hours?
Jeżeli pracodawca odmówi Ci udzielenia  Flexible Hours masz prawo do odwołania się. Warto wiedzieć, iż pracodawca powinien dać Ci odpowiedź nie później niż trzy miesiące od złożenia podania. Jeżeli z jakichś przyczyn czujesz, że jesteś źle traktowana, np. pracodawca ociąga się z odpowiedzią możesz rozpocząć Grievance Procedure, którą dokładniej opisałam tutaj http://www.emigrantkanazachodzie.pl/2018/01/prawa-kobiet-w-ciazy-wielka-brytania.html

Jeżeli pracodawca nie wyraził zgody na zmianę Twoich godzin pracy, możesz wznieść skargę do Trybunału Pracy. Bezprawna odmowa Flexible Hours podlega pod dyskryminację ze względu na płeć. Powinnaś skontaktować się w tej sprawie z ACAS. Pamiętaj o terminach! Sprawę do Trybunału można wnieść nie później niż 3 miesiące od dnia zaistnienia sytuacji.

Co się dzieje dalej, gdy pracodawca zgodzi się na Twoje nowe godziny pracy?
Pracodawca powinien poinformować Cię pisemnie o swojej decyzji. Nowe godziny pracy zaczynają się z dniem, w którym wspólnie ustaliliście np. pierwszy dzień po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Ważne jest, że jeżeli przechodzisz na pół etatu z dniem np. 1 września, a wcześniej pracowałaś na pełny etat, to do 1 września  Ci się dni urlopowe, przysługujące na pełnym etacie a dopiero po tej dacie, zmieni Ci się liczba przysługującego Ci urlopu.
Warto tutaj zwrócić uwagę, że nowe godziny pracy są zmianą trwałą. Wiąże się z tym bardzo często zmiana Twojego kontraktu. Pracodawca nie jest zobowiązany przywrócić Cię na pełny etap w późniejszym czasie. Oczywiście może to zrobić, jednak nie jest to jego prawny obowiązek.
Co zrobić w sytuacji, gdy Twój wniosek został odrzucony a kończy się Twój urlop macierzyński?
Powinnaś zastanowić się nad przedłużeniem swojego pobytu w domu. Być może masz zaległy urlop, który mogłabyś wykorzystać?. Przysługuje Ci również prawo do Parental Leave (do czterech tygodni w ciągu roku). Parental Leave jest niepłatny. Jeżeli chciałabyś z niego skorzystać, powinnaś poinformować o tym swojego pracodawcę 21 dni wcześniej. Być może Twój mąż może wziąć wolne w pracy, żeby zająć się maluszkiem?. Najgorsze co w tej sytuacji możesz zrobić to nie pojawić się w pracy. Nieusprawiedliwiona nieobecność może prowadzić do pociągnięcia Cię do odpowiedzialności dyscyplinarnej a w konsekwencji do zwolnienia. Jeżeli zdecydujesz się wrócić na te kilka dni do pracy i w tym czasie dzieckiem zajmuje się Twój mąż, powinnaś pisemnie poinformować pracodawcę, iż to sytuacja tylko przejściowa i utrudnia Ci opiekę nad dzieckiem. Ponadto, że czekasz na pilne rozwiązanie sprawy.

KARMIENIE PIERSIĄ A POWRÓT DO PRACY

Nie musisz rezygnować z karmienia piersią po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego. Twój pracodawca, według prawa, powinien zapewnić Ci odpowiednie warunki pracy, które umożliwią Ci karmienie piersią np. zezwolić Ci na krótsze dni pracy, zezwolić na większa ilość przerw w celu odciągnięcia mleka. Jeżeli zdecydujesz się na odciąganie mleka w czasie pracy, pracodawca musi zapewnić do tego odpowiednie warunki np. w dużych firmach mogą istnieć "mother and baby room", natomiast w mniejszych możesz korzystać z First Aid room lub jakiegokolwiek wolnego pomieszczenia. Dodatkowo, pracodawca powinien zapewnić Ci lodówkę, w której możesz przechowywać mleko, jak również miejsce, gdzie możesz umyć i przechowywać wszystko co jest Ci potrzebne do odciągnięcia pokarmu. Istotne jest, że powinnaś poinformować swojego pracodawcę na piśmie o tym, że karmisz piersią.
Jeżeli Twój pracodawca nie zapewnił Ci odpowiednich warunków do kontynuowania karmienia piersią i musiałaś je przerwać, możesz z tego powodu złożyć skargę do Trybunału Pracy, jako złamanie podstawowych zasad Health and Safety przez pracodawcę.

Instytucje, gdzie możesz się zwrócić po pomoc:

Maternity Action
www.maternityaction.org.uk
Helpline 0808 802 0029 (Wednesday 10am – 2pm, Thursday 3pm – 7pm, Friday 10am – 2pm)

ACAS
www.acas.org.uk
Helpline: 0300 123 11 00
Citizens’ Advice
www.citizensadvice.org.uk

Przydatne linki:


Jeżeli uważasz, że mój artykuł był pomocny zapraszam do przeczytania innych.
Na przykład tego: http://www.emigrantkanazachodzie.pl/2018/01/nigdy-tego-nie-rob-w-restauracji.html

Będę również wdzięczna za wszelkie komentarze.

Nie zapomnij odwiedzić mnie na facebooku :)
https://www.facebook.com/Emigrantka-na-zachodzie-155562471834183/


Komentarze

Popularne posty