Przejdź do głównej zawartości

Polecane

O powrocie do Polski słów kilka (tych mniej optymistycznych)

              Rok temu żegnałam się z angielskim niebem. Piłam ostatnią kawę ze znajomymi w Pret A Manger. Odwiedzałam zachłannie ulubione miejsca. Pakowałam się i czekałam na lepszy czas w nowym domu - w Polsce.      To był dziwny rok. Nie gorszy ani nie lepszy niż poprzednie. Będąc jeszcze w UK, wyobrażałam sobie życie w Polsce, jako jedne wielkie wakacje. Rzeczywistość, jak zwykle, okazała się inna. Szczerze mówiąc, większość czasu upłyneła nam na chorobach, pobytach w szpitalach, kwarantannach. Od marca praktycznie jesteśmy więźniami swojego domu. Mało zwiedzaliśmy, niewiele mieliśmy okazji na całkowity luz. Ten rok był dla nas wielkim wyzwaniem i nie wszystko przebiegało, tak jak sobie to zaplanowaliśmy. W tym artykule chciałbym skupić się na tych negatywnych zmianach, które nastąpiły w naszym życiu. Nie myślcie jednak, że żałuję powrotu do ojczyzny. Jest wręcz przeciwnie. Pokochałam życie w Polsce od nowa. Jednak ta miłość jest dojrzalsza, bardziej świadoma. Mimo, że już nie za

Maternity for agency workers. Urlop macierzyński i zasiłek macierzyński dla pracowników agencyjnych


Dwie kreski na teście ciążowym zawsze są niespodzianką, niezależnie czy ciąża była planowana. Po wybuchu emocji, wylanych łzach, szoku i niedowierzania zaczynają się w nas kiełkować pytania. Co dalej? Co z moją pracą? Czy przysługuje mi jakiś zasiłek macierzyński? Przecież pracuję tylko dla agencji! Spokojnie, jak to w życiu bywa - Nie taki diabeł straszny, jak go malują.
 
MATERNITY LEAVE
 
Urlop macierzyński w Wielkiej Brytani może trwać 52 tygodnie.
Jednym z podstawowych kryteriów pozwalających uzyskać Urlop Macierzyński jest posiadanie statusu "employee". W większości przypadków agencje pracy kwalifikują swoich pracowników jako "workers", jednak istnieją od tego wyjątki. W uproszczeniu za osobę "employee" uznaje się osobę, którą w kontrakcie pracodawca nazywa tym mianem.
Przyjmuje się, że status "employee" ma osoba, do której odnosi się większość niżej wymienionych stwierdzeń:
- jesteś zobowiązana do regularnej pracy, chyba, że jesteś na urlopie, zwolnieniu chorobowym itp.,
- jesteś zobowiązana do przepracowania odpowiedniej ilości godzin,
- nie możesz "wysłać" kogoś innego, by poszedł za Ciebie do pracy,
- firma, dla której pracujesz, odejmuje od Twojej wypłaty podatki oraz NI,
- przysługuje Ci płatny urlop,
- możesz przyłączyć się do firmowego funduszu emerytalnego,
- podlegasz firmowej procedurze dyscyplinarnej,
- Twoja umowa określa procedurę ewentualnego zwolnienia,
- Twoja firma zapewnia Ci wszelkie urządzenia, materiały potrzebne do wykonywania pracy,
- pracujesz tylko dla jednej firmy,

Prawdopodobnie jesteś klasyfikowana jako "workers", jeżeli:
- możesz decydować, czy chcesz w danym dniu pracować, czy nie,
- możesz decydować o godzinach, w których chcesz pracować,

Najlepszym i najprostszym sposobem poznania swjego statusu jest po prostu zapytanie o to w Twojej Agencji Pracy, lub sprawdzenie kontraktu.
Podsumowując, urlop macierzyński w Wielkiej Brytanii przysługuje pracownikom agencyjnym, tylko i wyłącznie, gdy są kwalifikowani jako "employee". Inaczej sytuacja natomiast przedstawia się w odniesieniu do zasiłku macierzyńskiego. W większości wypadków pracownicy agencyjni mają prawo do jego otrzymywania.

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI W WIELKIEJ BRYTANII.
W Wielkiej Brytanii zasiłek macierzyński jest wypłacany przez pracodawcę bądź przez JobCentre, czyli odpowiednik polskiego Urzędu Pracy.
Zasiłek wypłacany przez pracodawcę nosi nazwę Statuary Maternity Pay (SMP), natomiast przez JobCentre Maternity Allowance.
Jeżeli nie kwalifikujesz się do otrzymania Statuary Maternity Pay ani Maternity Allowance możesz starać się o Employment and Support Allowance.

STATUARY MATERNITY PAY DLA PRACOWNIKÓW AGENCYJNYCH
 
Zasiłek Statuary Maternity Pay jest płatny przez okres 39 tygodni.
Aby zakwalifikować się do zasiłku Statuary Maternity Pay musisz spełnić następujące warunki:
- zarabiać nie mniej niż 113 funtów tygodniowo,
- poinformować swoją agencję, nie później niż 28 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia Statuary Maternity Pay o dniu, w którym chcesz go rozpocząć,
- musisz przedłożyć swojej agencji zaświadczenie, że jesteś w ciąży. Zaświadczeniem może być list od doktora, położnej lub certyfikat MATB1 . MATB1 jest najprostszym do uzyskania potwierdzeniem ciąży. Bez problemu dostaniesz dokument podczas rutynowego spotkania z Twoją położną. Nie możesz jednak uzyskać go wcześniej niż 20 tygodni przed planowaną datą porodu,
- musisz pracować dla tej samej agencji łącznie 26 tygodni w czasie tzw."qualifying week", czyli przed 15-tym tygodniem od planowanej daty porodu. Troszkę zagmatwane? Prostym językiem mówiąc, od momentu, w którym pozostało 15 tygodni do Twojego urlopu macierzyńskiego musisz mieć przepracowane 26 tygodni w tej samej agencji. Przykładowo powiedzmy, że termin porodu masz wyznaczony na 2 stycznie 2018 roku. W takim wypadku, aby kwalifikować się do SMP musisz pracować przynajmniej od 21 marca 2017 roku. Jeżeli przerwałaś stosunek pracy podczas trwania lub po zakończeniu "qualifying week" wciąż kwalifikujesz się do otrzymania Statuary Maternity Pay.
Z zasady musisz przepracować nieprzerwanie 26 tygodni w tej samej agencji, jednak istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Dopuszczane są "przerwy" w ciągu tych 26 tygodni, które wynikają z sytuacji, gdy:
- agencja nie zaoferowała Ci żadnej pracy w danym tygodniu,
- jeżeli agencja zaproponowała Ci pracę, jednak ją odrzuciłaś, ponieważ byłaś chora, miałaś wypadek,
- jeżeli wzięłaś płatny urlop.
Warto zwrócić uwagę, że przy obliczeniach odnoszących się do Statuary Maternity Pay nie musisz pracować całego tygodnia, by klasyfikować go jako tydzień zatrudnienia. Wystarczy, że w danym tygodniu pracowałaś jeden dzień.
Jeżeli w okresie wspomnianych 26 tygodni zmieniłaś agencję, w tej sytuacji kontynuacja tygodni zostaje przerwana i nie będziesz kwalifikować się do Statuary Maternity Pay. Możesz jednak starać się o Maternity Allowance. Identyczna sytuacja ma miejsce, gdy pracowałaś jakiś okres przez agencję dla danej firmy, a następnie zostałaś przez tę firmę zatrudniona.
Jeżeli uważasz, że z jakiegoś powodu agencja niesłusznie odmawia wypłacenia Ci Statuary Maternity Pay, powinnaś złożyć pisemną skargę do agencji. Jeżeli mimo tego, robią Ci jakiekolwiek trudności możesz zwrócić się w tej sprawie do HM Revenue and Custome Officer.
Więcej informacji odnoszących się do Statuary Maternity Pay znajdziesz w moim wcześniejszym poście (miłej lektury ;). Ps. Jeżeli przysługuje Ci Statuary Maternity Pay, obowiązują Cię takie same zasady, jak innych.
http://www.emigrantkanazachodzie.pl/2018/01/urlop-macierzynski-w-wielkiej-brytanii.html

Jeżeli nie spełniasz warunków potrzebnych do uzyskania Statuary Maternity Pay, Twója agencja powinna dać Ci SMP1 Form w ciągu 7 dni od podjęcia decyzji. W takiej sytuacji zostanie Ci wypłacone Maternity Allowance.

MATERNITY ALLOWANCE DLA PRACOWNIKÓW AGENCYJNYCH.
Maternity Allowance z reguły jest wypłacane przez okres 39 tygodni.
Aby zakwalifikować się do Maternity Allowance musisz spełnić następujące warunki:
W ciągu 66 tygodni przed datą urodzin Twojego maleństwa:
- byłaś zatrudniona przez agencję przez okres 26 tygodni,
- przez przynajmniej 13 tygodni zarabiałaś minimum 30 funtów tygodniowo.

Maternity Allowance wynosi 140.98 funtów tygodniowo lub 90% Twoich średnich zarobków, w zależności od tego, która kwota jest mniejsza. A więc, jeżeli zarabiasz więcej niż 140.98 tygodniowo, uzyskasz 140.98 funtów tygodniowo. Jeżeli zarabiasz mniej niż podana kwota, Twój zasiłek będzie wynosił 90% Twoich tygodniowych zarobków.
W praktyce wygląda to tak, że w ciągu 16 miesięcy od daty porodu, musisz mieć przepracowane minimum 26 tygodni i musisz zarabiać przynajmniej 30 funtów przez okres 13 tygodni, z tym że tygodnie nie muszą być łączne. W sytuacji, w której stracisz pracę wciąż przysługuje Ci Maternity Allowance, jeżeli spełniłaś wyżej wymienione warunki.
Po więcej informacji dotyczących Maternity Allowance zapraszam Cię do mojego poprzedniego postu :). Jeżeli składasz wniosek o Maternity Allowance obowiązują Cię takie same zasady jak innych :) http://www.emigrantkanazachodzie.pl/2018/01/zasiek-macierzynski-w-uk-maternity.html

PRAWA KOBIET PRACUJĄCYCH DLA AGENCJI PRACY

Pracownicy agencyjni, którzy pracują dla tej samej firmy przez okres powyżej 12 tygodni, mają takie same prawa, jak pracownicy etatowi.
Po pierwsze, agencja nie może odmówić Ci zapewnienia pracy, dlatego, że jesteś w ciąży.
Masz prawo do płatnego czasu wolnego podczas wszelkich badań, które są niezbędne podczas ciąży np. badania USG. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli wypada Ci Usg, w dniu, w którym pracujesz, możesz wyjść z pracy na badanie i powinnaś mieć za ten czas zapłacone.
Jeżeli do tej pory twoja praca polegała na dźwiganiu ciężkich rzeczy, a pracujesz, dłużej niż 12 tygodni dla jednej firmy, masz prawo do odmowy wykonywania danych czynności. W tej sytuacji pracodawca powinien znaleźć Ci alternatywne zajęcie. Jeżeli nie jest to możliwe, wtedy zostajesz zawieszona w wykonywaniu pracy. Przy czym agencja powinna wypłacić ci normalną pensję. Może się zdarzyć, że agencja w tej sytuacji wyślę Cię do innej firmy. Musi Ci jednak zapewnić odpowiadające Tobie warunki. Niestety zasady te nie obowiązują pracowników, którzy nie przepracowali 12 tygodni dla tej samej firmy. Warto jednak wszelkie wątpliwości i pytania kierować do agencji, wszakże oni też są ludźmi :)

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej warto zwrócić się do takich instytucji jak:
1. Maternity Rights Advice 0808 802 0029
2. ACAS 0300 123 1100
3. Citizens' Advice https://www.citizensadvice.org.uk/

Przydatne linki
https://www.maternityaction.org.uk/advice-2/mums-dads-scenarios/pregnant/maternity-and-parental-rights-for-agency-workers/
https://www.citizensadvice.org.uk/work/rights-at-work/agency-workers/agency-workers-and-pregnancy/ 


 Jeżeli artykuł Ci się podobał zapraszam do przeczytania innych.
Na przykład tego: http://www.emigrantkanazachodzie.pl/2018/01/urlop-macierzynski-w-wielkiej-brytanii.html

Będę również wdzięczna za wszelkie komentarze.

Nie zapomnij odwiedzić mnie na facebooku :)
https://www.facebook.com/Emigrantka-na-zachodzie-155562471834183/

Komentarze

Popularne posty